زیارت کربلا و مشهد
پخش زنده حرم
آمار بازدید

امروز : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷

معرفی مشاهیراستان اردبیل

دکتر جابر عناصری در سال ۱۳۲۴ در محله معمار اردبیل به دنیا آمد. پدرش مرحوم کربلایی علی عناصری از شبیه‌خوانان آن دوران بود. ایشان از دوران کودکی همانند پدرش علاقه وافری به ائمه الاطهار (ع) و شبیه خوانی و تغزیه خوانی داشت. آن مرحوم تحصیلات مقدماتی را در شهر اردبیل و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون تهران با کسب مقام اول در رشته ادبی در میان تمامی دانش آموزان ایران گذراند و سپس وارد دانشگاه تهران شد. وی خدمت سربازی خود را در شهر نمین از توابع اردبیل به عنوان افسر سپری کرد.

مرحوم عناصری تا سطح دکتری فلسفه و علوم تربیتی در ایران و کسب تخصص در دانشگاه لندن انگلستان به تحصیل پرداخت.

دکتر عناصری پس از گذراندن دوره تخصصی مردم‌شناسی در انگلستان با تکیه بر پژوهش‌های قبلی خود به تحقیق درباره خاورمیانه، جنوب غرب آسیا به ویژه مسائل فرهنگی ترکیه، ایران و افغانستان پرداخت.

*آثار و فعالیت های علمی

آن استاد فقید  ۴۱سال در دانشگاه های تهران به عنوان استاد ممتاز به تدریس و تحقیق اشتغال داشتکه در این مدت بیش از چهل کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر در آورده و صدها دانشجو تربیت کرده است. وی از طرف مراکز فرهنگی به خاطر فعالیت هایش در عرصه هنر تعزیه و شبیه‌خوانی لوح ویژه «پدر تعزیه» دانشگاهی ایران را دریافت کرد.

از آثار وی می‌توان به “شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان” ، “شبیه‌خوانی کهن الگوی نمایش‌های ایرانی”، “مردم‌شناسی و روانشناسی هنری”، “عاشق‌ترین عاشقان فرهنگ” ، “فرهنگ و پژوهش” و “نسیم خاطرات” اشاره کرد؛ که مجموعه مقالات نسیم خاطرات آن مرحوم در بردارنده ۱۵۰ مقاله درباره تاریخ شفاهی اردبیل و گریزهایی به فرهنگ محلی ایران است.

*درگذشت

وی در صبح روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ در سن ۷۱ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. بر اساس  وصیت آن مرحوم، آیین دفنش در عین سادگی برگزار شد و هزینه‌های مربوطه صرف امور خیریه گردید.

چه نیکو است بزرگان و اندیشمندان را کهدر قید حیات هستند به پاس داریم.

برای شادی روحش صلوات

درج شده در تاریخ: ۰۶ ارد ۱۳۹۶

پاسخ دهید